Živiny v jídle

Živiny v našem jídelníčku, aneb jak vnímat signály vlastního těla

Dokážete sami sobě odpovědět, co je součástí vaší každodenní stravy? Běžně se ani nepozastavujeme, co vše tělu dáváme. Přitom naše tělo dokáže fungovat z toho, co mu předložíme v podobě jídla a vody.

V dnešní době má význam sledovat, co naše strava obsahuje, jelikož to, co jíme, má přímý dopad na naše zdraví a psychiku. Návod je jednoduchý. Stačí pouze přemýšlet o tom, co dáváme do úst a jak na nás určité druhy potravin působí.

Z praxe: Naprostá většina lidí pravidelně vybírá a s malými obměnami jí stejné druhy potravin. Strava současného člověka bývá většinou hodně jednotvárná, s tendencí dojídat se po hlavním jídle. Uváděné pocity klientů po jídle se také pravidelně týkají únavy až ospalosti, přeplněnosti, nafouklého břicha, nadýmání, pálení žáhy, knedlíku v krku nebo také chuti na sladké. Našli jste se?

Pravda je taková, že naše zvyklostní chování nám říká vybírat takové druhy potravin, které nám chutnají. Nejvíce to platí o potravinách se sladkou a slanou chutí, ale také s chutí „tukovou“. Pro všechny, kteří se řídí pouze chuťovým instinktem, bude alfou omegou změnit své zakořeněné stravovací návyky a zaměřit se také na kvalitu i kvantitu jednotlivých živin.

Každá potravina obsahuje určitý podíl základních živin, mezi které se řadí sacharidy, bílkoviny, tuky. Co nám tyto komponenty stravy říkají?

Chuť na sladké je prvotní vjem každého člověka, hned po narození. Náš mozek pracuje na cukr a cukr funguje jako zdroj energie. Proto řada lidí, jakmile pocítí únavu, automaticky šáhne po sladkém.

Naopak, schopnost rozpoznat tučnou chuť je velmi individuální. Lidé, kteří jsou vůči chuti tuku vnímavější, ho jedí méně. Všeobecně se zvyšuje konzumace tuků, a to především těch nevhodných. Příčinou je nízký práh citlivosti na tučnou chuť.

Nevhodný výběr živin, volba sladkostí a přemíra tučných potravin, jednoznačně vedou k váhovým přírůstkům. A to je z pohledu výživy důvod, proč přibývá lidí „s tukovými polštáři“.

Každý sám za sebe rozhodujete o svém zdraví a může sjednat nápravu! Nevíte jak? Pomůžeme Vám najít řešení a program „JL Menu“ Vás naučí ukočírovat svůj jídelníček.

TOPlist